Přejít k hlavnímu obsahu
panorama

2012

Varimat V2, horkovzdušný svařovací automat

Leister Technologies AG, Švýcarsko VARIMAT V2, uvedený na trh v průběhu roku 2011, je inovovaným nástupcem léty prověřeného svařovacího automatu Varimatu V, vyráběného švýcarskou firmou Leister již od roku 1999. Standard v oboru svařování střešních fólií byl vylepšen a navíc přibyly i další vlastnosti na základě požadavků uživatelů. 
Pro svařování plastů jsou důležité tři základní parametry: teplota, přítlak a rychlost. Nový VARIMAT V2 doznal takových změn, které umožňují svařovat při rychlostech až 12 m/min při zachování stejné kvality sváru. Inovací prošlo horkovzdušné dmychadlo, které má bezuhlíkový motor a výkon o 25 % vyšší. Stejně tak svařovací tryska byla upravena a její design je nyní patentován. Kombinace těchto dvou základních úprav umožnila navýšit svařovací rychlost, a to při zachování stejných svařovacích teplot i přítlaku automatu na svařovaný materiál. Regulace automatu i jeho základní nastavení bylo zcela změněno. Tlačítka byla nahrazena jediným multifunkčním tlačítkem e-Drive, řádkový displej byl nahrazen větším grafickým. Byly přidány funkce pro zobrazení průběhu nahřívání před svařováním, automatické vychlazení, uživatelsky nastavitelné svařovací profily, režim úspory energie a vypnutí, akustická upozornění na chyby či závady, zobrazení napětí v síti. Součástí dodávky je nyní přepravní box, ve kterém je možné automat je tak možné přenášet, táhnout v boxu na kolečkách, nechat vytáhnout na střechu jeřábem apod. Uživatel je po 2 000 hodinách svařování automaticky vyzván k údržbě v servisním středisku, práce ale není nutné ihned přerušit. U staršího typu Varimatu V se přibližně po 800 hodinách provozu opotřebily uhlíky motoru dmychadla a následovala cesta do servisu, což je vždy nepříjemné překvapení před termínem zakázky.
Soutěž Zlatá taška Přihlašovatel WELDPLAST ČR / SK s.r.o. Ročník 2012 Pořadí v tabulce výsledků 8

Mechanické upevnění solárních zařízení na průmyslové střechy SOL-R

SFS intec AG, Švýcarsko Systém Sol-R byl speciálně vyvinut pro montáž solárních zařízení na šikmé průmyslové střechy. Skládá se ze základnové desky, hlavice s dlouhým dříkem a otočného připojovacího profilu. Pro vlnité krytiny je sestava doplněna o adaptér do horní či spodní vlny tvarované krytiny. Upevňovací systém Sol-R je úspěšně testován na posouzení vodotěsnosti při návrhovém zatížení, na statické a dynamické zkoušky, na zkoušky trvanlivosti, systém je schválen dle DIBt Z-14.4-616.
Bezpečnost:

je to 100% vodotěsný systém, těsnění je v celé dotykové ploše základnové desky a spoj mezi touto deskou a hlavicí je jištěn lepidlem spedcaps
Sol-R je vyroben z vysocejakostního nekorodujícího plastu, má stabilní mechanické vlastnosti i při dlouhodobém působení teplot a UV záření. Jedná se o staticky bezchybné řešení, zahrnující schválené a bezpečné upevňovací prvky firmy SFS intec
je zajištěna jednoduchá montáž i do plechu za pomoci upevňovacích prvků SDk, bezpečných proti přetočení; je umožněno i snýtování spoje při použití těsněných nýtů

Přizpůsobivost:

jeden typ základnové desky pro všechny druhy únosného podkladu, geometrická koncepce a mnohočetné varianty upevňovacích prvků vytvářejí ze Sol-R přizpůsobivý upevňovací systém
hodí se pro jakýkoli tvar střešního pláště a jakýkoli nosný podklad, pro upevnění v horní či dolní vlně plechových profilů nebo sendvičových panelů a je jedno, zda jde o novostavbu či rekonstrukci střechy (Sol-R je přizpůsobivý)

Přílohy sol-r_katalog_2012.pdf Soutěž Zlatá taška Ročník 2012 Pořadí v tabulce výsledků 3

Střešní a fasádní panel FX. 12

Maloformátová krytina PREFA FX.12 je unikátní díky svým nepravidelným povrchovým zlomům, které umožňují vytvořit futuristický design moderní střechy nebo fasády. Hliníková krytina FX.12 tak poskytuje z každého úhlu jiný pohled díky nekonečné hře světla a stínů. Pro zachování nepravidelnosti povrchu je každý panel FX.12 již z výroby jedinečný. Lehké zlomy plochy se tak neopakují a i na velkých plochách jsou nepravidelné. Kromě individuálního optického vzhledu nabízí řadu praktických výhod v oblasti zpracování – ty vyhovují všem požadavkům moderního i tradičního klempířského řemesla.
Krytina FX.12 je vyrobena z vysoce kvalitního hliníku tloušťky 0,7 mm. Je proto nejenom velmi lehká (2,3 kg/m2), ale především nerozbitná, tvárná, mimořádně stabilní, rezuvzdorná a bezúdržbová. Pokládá se na plné bednění, na střechu od sklonu 17 stupňů. Nabízí se ve velikosti dlouhého (1400 × 420 mm) nebo krátkého (700 × 420 mm) obdélníkového tvaru. To umožňuje skladbu na vazbu, která je obzvlášť důležitá pro zachování opticky zajímavého vzhledu střechy nebo fasády, a která zvyšuje pevnosti samotné krytiny. Vybírat lze z mnoha barevných odstínů, včetně oblíbené tmavě hnědé, antracitové, světle šedé, břidlicové nebo tmavě červené, a to jak pro pokládku na střechu, tak na fasádu. Na materiál i na barvu výrobce poskytuje podobně jako na ostatní své produkty 40letou záruku.
Montáž krytiny FX.12 je jednoduchá díky důmyslným detailům připojení a přiloženému montážnímu návodu. Zavléká se na vazbu s minimálním přesahem 25 cm s využitím tzv. kónické stojaté drážky. Ta zaručuje optimální ochranu proti dešti, vlhkosti a větru, minimalizuje příčné deformace a zajišťuje samočištění odplavováním nečistot z drážky např. při dešti. Jednotlivé panely mají rovněž předražené otvory pro uchycení hřebíky nebo vruty na plné bednění. Nevyžadují tedy použití samostatných příchytek. Navíc díky pravidelnému tvaru není potřeba provádět při pokládce šňůrování plochy. Výhodou krytiny FX.12 je také to, že vyrovná případné drobné nerovnosti podkladu. Zkrátka FX.12 má všechny atributy, které klempířům usnadňují život.
Soutěž Zlatá taška Přihlašovatel PREFA Aluminiumprodukte s.r.o. Ročník 2012 Pořadí v tabulce výsledků 5

Lindab Click

Stavební materiály dnes procházejí revolucí v oblasti kvality, montáže i dostupnosti. Jedním z cílů společnosti Lindab je přispět k tomuto trendu komplexním zjednodušením svých výrobků a jejich instalace. Čistou esencí našeho snažení je krytina Click, která byla v loňském roce uvedena na trh. Její vzhled připomíná plechovou krytinu na dvojitou drážku, která patří po montážní stránce k nejnáročnějším. Click je naopak materiál velice intuitivní a snadno zvládnutelný. S minimem odborných znalostí a speciálního nářadí dosáhneme dokonalého výsledku. 
Jde o krytinu vyráběnou v pásech o pevné šířce 500 mm a délce, podle aktuální střechy až do 8000mm. Při delších střechách se lamely krytiny bezpečně napojují. Jak název krytiny napovídá, hlavní výhoda spočívá v podélné zaklapávací drážce, kterou se lamely vzájemně spojují. Díky chytře tvarovanému zámku, dojde k pevnému zaklapnutí lamel. V drážce jsou také ukryty vruty kotvící krytinu k podkladu, které jsou tím pádem skyty před povětrnostními vlivy a neruší hladký vzhled krytiny. Lamely jsou vyrobeny z tradičního materiálu Lindab, předlakovaného ocelového plechu s různým typem a barvou povrchu. Ocel je, kromě jiného, výhodná svou pružností, která hraje při zaklapnutí drážky hlavní roli. Po zaklapnutí drážky a přikotvení lamely na opačné straně, není prakticky možné spoj znovu rozdělit. Značnou výhodou je také skutečnost, že krytina Click je nenáročná na další pojistné vrstvy střešní skladby. Krytina se může klást jak na latě, tak na plnoplošné bednění. Již v základu má vysokou těsnost proti vnější vodě a ani u nízkých sklonů není třeba instalovat dodatečné pojistné vrstvy střešního pláště. 
Jestliže však hovoříme o komplexním zjednodušení výrobků i pracovních úkonů, musíme k našim výrobkům přikládat také použitelné informace a služby spojené se samotnými výrobky. 
Soutěž Zlatá taška Přihlašovatel LINDAB s.r.o. Ročník 2012 Pořadí v tabulce výsledků 2

Křišťálová kopule lightway crystal 400 HP

Lightway s.r.o. Originalita výrobku spočívá v tom, že jako jediný český výrobce tubusových světlovodů má firma Lightway kopuli vyrobenou ze skla. I po několika letech působení povětrnostních vlivů, slunečního záření či smogu křišťálová kopule vydrží a nezestárne jako plastové kopule jiných výrobců. Na střeše vypadá skvěle a nasbírá víc světla. 
Křišťálová kopule Lightway Crystal 400HP vyrobená z českého křišťálu nasbírá o 30 % víc světla oproti světlovodům, které mají na střeše místo kopule střešní okno nebo ploché sklo v rámu světlíku. Díky sodno-draselnému sklu, ze kterého je vyrobena, a jejímu specifickému tvaru, má výborné schopnosti sbírat světlo z oblohy i když je slunce pod mrakem. Nešpiní se, protože má hladký a tvrdý povrch a tvar, který je samočistící s každým deštěm.
Křišťálové sklo, v nejčistší podobě zvané též křišťál, je olovnaté sklo používané pro své světelně-odrazivé vlastnosti (vysoký index lomu světla) především k dekorativním účelům. Obsahuje zpravidla 18–35 % oxidu olovnatého (PbO), kterým jsou nahrazeny vápenaté složky běžného skla.
Kopule je navržena tak, aby co nejvíce pohlcovala paprsky denního světla a aby byla odolná proti mechanickým nárazům (kroupy). Žebrování kopule připomíná krystalky křišťálu.
Soutěž Zlatá taška Ročník 2012 Pořadí v tabulce výsledků 1

Prostup BramacTherm pro DuroVent přímý, Prostup BT 90 °

Prostup BramacTHERM pro DuroVent se vyrábí ve dvou variantách – přímý a 90°. Je aplikovatelný pro DuroVent JS 100 I JS 125. Pro spodní připojení se požívá DN 100 (pro variantu 90°) a DN 125 nebo DN 150 (pro přímou variantu). Napojení na doplňkovou hydroizolační fólii je větrotěsné a spojení s parozábranou parotěsné. Lze ho použít pro tloušťku nadkrokevní izolace až 280 mm. Instalace je díky systému “zaklapnout a otočit” velmi jednoduchá. Stejně tak je jednoduché i napojení pomocí flexibilní spojky (pro variantu 90°).
Soutěž Zlatá taška Přihlašovatel BRAMAC střešní systémy spol. s r.o. Ročník 2012 Pořadí v tabulce výsledků 4

Smaragd

Bramac střešní systémy spol. s r.o. Smaragd je ideální volbou pro ty, kteří upřednostňují jednotný styl. Díky výjimečnému tvaru a elegantním barvám propůjčuje krytina domu exkluzivní vzhled. Taška má unikátní tvar, který vyniká v ploše. Vybrat si lze z pěti barevných odstínů a z povrchů s úpravou engoba, glazura nebo glazura Top Line. Tato novinka bude v prodeji od března 2012.
Povrch a barvy

engoba, glazura, glazura TOP LINE
5 barevných odstínů

Kompletní střešní systém

velký výběr tvarovek a prvků střešního systému
konstrukční návaznost jednotlivých prvků střešního systému (barvy, tvar, materiál)

Přílohy bramac_produkt_smaragd_verze2.indd_.pdf Soutěž Zlatá taška Přihlašovatel BRAMAC střešní systémy spol. s r.o. Ročník 2012 Pořadí v tabulce výsledků 6