Přeskočit na obsah

Chcete, aby vám střecha vyráběla kyslík? Vytvořte na ní zahradu

Jak izolovat dům, aby se nepřehříval v letním horku? Jak zlepšit ovzduší ve vašem okolí? Odpovědí na obě otázky jsou zelené střechy. Proměnit střechu svého domu v kvetoucí záhon má velký praktický význam. Objasníme vám proč.

Chcete, aby vám střecha vyráběla kyslík? Vytvořte na ní zahradu

16.2.2020

Nebudeme vám nic nalhávat. Vybudovat si zelenou střechu neznamená jenom nasypat na ni vrstvu zeminy a zasít trávník nebo zasadit rostliny. Je to složitější, ale nebojte se. Provedeme vás úskalími výhod a nevýhod zelených střech. Bude potom jenom na vás, jestli se pustíte do díla.

Dávejte pozor na zatížení

Viděli jste zelenou střechu a zaujala vás natolik, že ji chcete vytvořit i na svém domě? Pokud ano, poradíme vám. Vždy je lepší projektovat dům už se zelenou střechou. Proč? Musíte brát v úvahu hmotnost zeminy. V zatížení střechy hraje roli i to, co se chystáte na střeše pěstovat. Jestliže se spokojíte s mechem, postačí tloušťka zeminy 2–5 cm, keříky budou vyžadovat vrstvu až 40 cm, stromky i 90 cm, což znamená větší zatížení.

Jaké je složení zelené části střechy?

Vegetační vrstva (zemina 2–90 cm)

Filtrační vrstva (geotextilie)

Drenážní vrstva (lehčené kamenivo – keramzit)

Akumulační vrstva (polyethylenová fólie, zajišťuje odtok vody na hydroizolační vrstvu a pryč)

Hydroizolační vrstva (fólie)

Projekt musí s tímto zatížením počítat. Mohou nastat ale i situace, že si budete chtít zelenou střechu vybudovat na stávající stavbě. V takovém případě musíte zjistit, zda střecha takové zatížení unese. Pokud ne, bude třeba zesílit její konstrukci.

Sklon zelené střechy může být až 45°

Důležitým faktorem je sklon střechy. Nejvhodnější je sklon 2–5°. V zásadě je ale možné vytvořit zelenou střechu i na ploše se sklonem 45°. Potom ovšem musíte zohlednit splavování půdy při dešti a odvod vody.

Jedno a dvouplášťové zelené střechy

Můžete si vybrat ze dvou druhů konstrukcí zelených střech: jedno a dvouplášťové. Správná skladba vrstev jednoplášťové střechy zajistí její dobré izolační vlastnosti: hydroizolace, dělicí vrstva, tepelná izolace, parozábrana, spádová vrstva a nosná konstrukce.

U dvouplášťové střechy je pod hydroizolací nosná konstrukce horního pláště, dále vzduchová větrací mezera, pod níž se nachází tepelná izolace. U dvouplášťové střechy větrací mezera snižuje chladicí efekt v létě a v zimě tepelně-izolační působení.

Jednoplášťová střecha mezeru nemá, chladicí a izolační efekt je tedy silnější. Na druhou stranu je třeba pod izolační vrstvu u jednoplášťové střechy umístit parozábranu (u dvouplášťové střechy odvod vodní páry zajišťuje větrací mezera).

Na dřevostavby volte jednoplášťovou variantu

Jaký druh střechy je nejlepší zvolit, pokud ji chcete ozelenit? Do prostředí s vyšší vlhkostí a na bytové domy ve městech se doporučuje dvouplášťová. Na dřevostavby jako domy, chaty, chalupy naopak spíše jednoplášťová.

Máme pro vás i jeden tip: Někdy se u zelených střech volí opačné pořadí střešních vrstev, kdy na nosnou konstrukci přijde hydroizolace a pak drenáž a tepelná izolace. Je to kvůli tomu, aby kořeny rostlin neprorůstaly hydroizolací.

Jaké jsou výhody a nevýhody zelených střech?

Výhody:

Ekologické působení: Rostliny vyrábějí kyslík a absorbují oxid uhličitý, v létě také snižují teplotu.

Tepelná izolace: V létě zelená střecha zabraňuje přehřívání posledního patra, v zimě únikům tepla.

Chrání střešní plášť.

Tlumí hluk.

Při větších deštích zadrží část dešťové vody (až 80 %).

Nevýhody:

Údržba: Záleží na tom, jak náročné rostliny na střeše pěstujete.

Větší zatížení střešní konstrukce. Maximální zatížení přináší nasáklá zemina po dešti.

Vyšší pořizovací cena (položení zeleného pláště 700–2000 Kč na m2).

Důležitá je preciznost provedení

Na co si při zhotovování dát pozor? Možná, že jste slyšeli, že zelenou střechou může zatékat. Nebude-li provedena precizně do nejmenších detailů, může se to stát. Proto musíte při vlastní realizaci střechy hlídat hlavně kvalitu provedení.

Zdroj: Drevostavitel.cz

Reklama
1000×210 Témata veletrhu 2025

Veletrh se koná pod záštitami

Partneři veletrhu

Novinky z veletrhu na váš e-mail

Žádný spam | Odběr můžete kdykoliv odhlásit