Přejít k hlavnímu obsahu
panorama

Osobnost střechařského oboru

Na slavnostním galavečeru veletrhu Střechy Praha 2016 bylo uděleno ocenění za celoživotní práci v oblasti střechařského oboru Osobnost střechařského oboru. Ocenění za dlouhodobý přínos a zvyšování prestiže oboru, vysokou odbornost a profesionalitu, za celoživotní technickou tvůrčí práci, publikační a pedagogickou činnost převzal z rukou ředitelky veletrhu Jitky Šefránkové Richard Mlýnek.

Richard Mlýnek, který se zabývá problematikou střech již přes 40 let, je zručný pokrývač, zastánce poctivé řemeslné práce a propagátor krytí břidlicí. V roce 2011 obdržel ocenění Nositel tradice lidových řemesel za zachování technologie tzv. moravského krytí. Pan Mlýnek také založil sbírku střešních krytin Tegularium, jež v současné době zahrnuje přes 1000 exponátů a je jednou z největších sbírek v Evropě, která je nejen muzejní expozicí, ale především dokumentační, studijní a oborově vzdělávací expozicí v oblasti historických i soudobých střešních krytin. Předmětem sběratelského zájmu pana Mlýnka jsou nejen střešní tašky vypálené z hlíny a jílu, které jsou v tegulariu nejčetnější, ale i jiné krytiny z několika desítek surovin.

Richard Mlýnek se stal jedním z nejvýznamnějších pilířů této profesní disciplíny a uznávaným odborníkem, jakých není mnoho. Mezi jeho úspěšné realizace se řadí střecha na chrámu sv. Barbory a na Vlašském dvoře v Kutné Hoře, střechy na hradě Bouzov či na zámku ve Velkých Losinách. Dovednost, znalost, praktická realizace tradiční technologie i snaha o její uchování, jsou hlavními znaky jeho práce a nás jako pořadatele veletrhu se specializací na střechy velmi těší, že jsme ocenění mohli předat právě panu Richardu Mlýnkovi.