Přejít k hlavnímu obsahu

Vloni zasahovali hasiči u 15 požárů fotovoltaiky, zásahy u elektromobilů jsou nejčastěji nehody bez požáru

TZB-info 19 hodin 1 minuta ago
V posledních letech hasiči zasahovali u 14, resp. 15 požárů fotovoltaiky ročně. Ve většině případů se jednalo o rodinné domy, kdy nejčastější příčinou byla technická závada. Požáry elektromobilů souvisí nejčastěji s koloběžkami a elektrokoly. Obvykle začínají hořet při dobíjení. Počet zásahů hasičů u osobních vozů s elektropohonem meziročně stoupá, ale jde zejména o dopravní nehody, nikoliv požár. Téma přednášel plk. Ing. Petr Ošlejšek, Ph.D., na konferenci Požární bezpečnost staveb 2022.

Analýza a optimalizace nákladů na energie ve výrobním závodu IMI Hydronic Engineering

TZB-info 19 hodin 1 minuta ago
Společnost IMI Hydronic Engineering spolupracuje na mnoha renovačních projektech po celém světě. Tentokrát se ale zaměřila na svůj vlastní výrobní závod v Německu, kde se mimo jiné vyrábějí ikonické termostatické hlavice K. Hlavním požadavkem bylo najít ideální řešení pro optimalizaci spotřeby energie a komfortu pro všechny zaměstnance.

Ovlivnění vodárenského objektu vrtané studny pandemií koronaviru

TZB-info 19 hodin 1 minuta ago
Globální pandemie, která proběhla světem v posledních dvou letech, postihla většinu populace. Ovšem pandemie měla i nepřímý vliv na vodní zdroje ve vodárenství. Jedním takovým příkladem je téměř hraniční vyčerpání zásob podzemní vody na lokalitě Koberovy, okres Jablonec nad Nisou. Článek shrnuje navržená řešení.

Podomítkové moduly nejen pro závěsné toalety

TZB-info 19 hodin 1 minuta ago
Podomítkové konstrukce s nádržkami skrytými za stěnou pro závěsné toalety jsou dnes nejpoužívanější variantou. Proč se rozhodnout pro podomítkový modul? A jaké jsou výhody v porovnání s kombinačními klozety, jejichž součástí je keramická nádržka a jsou umístěné klasicky na zem? Lze na moduly instalovat i jiné zařizovací předměty?

Ušetřete s fotovoltaikou pro stárnoucí činžáky a paneláky

TZB-info 1 den 19 hodin ago
Zájem o fotovoltaiku překonává všechny předpovědi. Solární panely totiž přinášejí větší nezávislost na ekonomicko-politické situaci, vlastní zdroj energie, a hlavně okamžitou úsporu až 40 % na platbách za elektřinu. Navíc se jedná o ekologický zdroj energie, na který se vztahují státní dotace.

Úspěšní a neúspěšní dodavatelé v říjnu, který dodavatel končí?

TZB-info 1 den 19 hodin ago
Kdo získal nejvíce odběrných míst a kdo naopak vyklízí pozice? Ve statistice Operátora trhu někteří dodavatelé přestali existovat, za tím může být ukončení činnosti. Znáte našich dvacet největších dodavatelů? I přes zastropování se objevují atraktivní nabídky s nižšími cenami. Mírný pokles zásob plynu a růst cen energií na spotu.

Kulturní evropská krajina a bobr evropský

TZB-info 1 den 19 hodin ago
Narušené hráze, zaplavené pozemky či okousané stromy, které mohou pádem vážně ohrozit zdraví lidí pohybujících se v blízkosti vodních toků. Bobr evropský se za posledních několik let rozšířil v celém území spravovaném Povodím Moravy, ročně způsobuje vodohospodářům škody v řádech milionů korun.

Podcast: Větrání s rekuperací šetří energii, ale hlavně trvale zajišťuje čerstvý vzduch

TZB-info 1 den 19 hodin ago
Nucené větrání s rekuperací se dnes zmiňuje zejména jako nástroj energetických úspor. Jde ale zejména o zařízení pro přísun čerstvého vzduchu do interiéru po celý rok, a to se zajištěním energetických úspor tzv. zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu, čili s rekuperací. Důvody, proč je třeba větrat, co obnáší montáž větrání do bytu nebo rodinného domu a jaké výhody to uživateli přinese, vysvětluje v podcastu Roman Šubrt ze společnosti Zehnder.

Střídače pro domácí fotovoltaiku III. - kvalita, závady a servis

TZB-info 1 den 19 hodin ago
Jak se pozná kvalitní střídač? Co ovlivňuje jeho životnost, a kdy se dá spolehnout na střídač dovezený z Číny? Jaké jsou nejčastější poruchy střídačů a dá se na čínské střídače u nás sehnat servis? Dozvíte se v třetím dílu rozhovoru s Pavlem Hrzinou z ČVUT.

Mýty kolem tepelných čerpadel

TZB-info 2 dny 19 hodin ago
Ačkoliv popularita tepelných čerpadel v posledních měsících prudce roste, mezi lidmi o nich stále ještě panují nejrůznější mýty a domněnky. Jaké jsou ty nejčastější?

AMPER 2023 - veletrh chytrých technologií a řešení pro energetiku a automatizaci

TZB-info 2 dny 19 hodin ago
AMPER je největším veletrhem v oblasti elektrotechniky, elektroniky, energetiky, automatizace a digitalizace, ale i osvětlení a zabezpečení v České republice i na Slovensku. 29. ročník se uskuteční v termínu od 21.–23. 3. 2023 na brněnském Výstavišti. Akce každoročně mapuje technologické novinky, inovace a pokroková řešení a ukazuje směr budoucích trendů v elektro průmyslu.

Interkomy jako součást automatizace budov

TZB-info 2 dny 19 hodin ago
Interkomy se staly nedílnou součástí automatizace budov, a proto HDL Automation s.r.o. rozšířila svoji produktovou řadu i o dané prvky se značkou Dahua. Interkomy spolupracují samozřejmě se systémy automatizace budov, vytvářejí synergické efekty, např. ve zlepšení úrovně zabezpečení domu nebo dosažení vyššího komfortu.

Betonová podlaha s lepšími tepelněizolačními parametry

TZB-info 3 dny 19 hodin ago
Tlak na co nejnižší energetickou náročnost staveb díky letošnímu zdražování ještě více zesílil. Proto se do hledáčku stavebníků stále častěji dostávají tepelněizolační materiály. Jedním z míst, kde lze vylepšit tepelněizolační parametry jsou i betonové podlahy. A to díky použití vhodného druhu betonu.

Okolo teploty teplé vody a rizik s legionelou

TZB-info 3 dny 19 hodin ago
Množící se výskyt „legionářské nemoci“ způsobené kmeny bakterií Legionella pneumophila ukazuje na podcenění rizika nejen na straně výroby teplé vody, ale především při její distribuci vnitřním vodovodem. A s čím veřejnost vůbec nepočítá, i při distribucí studené pitné vody.
Checked 9 minut 7 sekund ago TZB-info
portál pro stavebnictví, úspory energií a technická zařízení budov - aktuální informace z oborů vytápění, větrání a klimatizace, voda a kanalizace, obnovitelná energie, výtahy, elektrotechnika
URL https://www.tzb-info.cz/ Subscribe to TZB-info feed