Přejít k hlavnímu obsahu
Střechy Praha

Ničivé tornáno se prohnalo Moravou. Jak to tam dnes vypadá a jaké jsou zkušenosti obyvatel a starostů

ESTAV.cz 12 hodin 1 minuta ago
Tornádo na Moravě znamenalo velkou lidskou tragédii, vyvolalo velkou vlnu solidarity i zájmu médií. Řešení následků takové katastrofy ale není vyřešeno po pár týdnech kdy zmizí z titulků novin. Je to už rok, co se Moravskou Novou Vsí, Hruškami a dalšími obcemi prohnal větrný vír, za tu dobu byla udělána spousta práce, ale mnoho ji ještě zbývá. Z mnohých zkušeností místních starostů i občanů se lze poučit pro budoucí mimořádné situace. Díky reportážím estav.tv můžete i vy.

Nemáte doma klimatizaci? Jak se schladit?

ESTAV.cz 12 hodin 1 minuta ago
Dva jednoduché typy na ochlazení, když nemáte klimatizaci. Zároveň jsou rady užitečné pokud chcete provoz klimatizace omezit z důvodů úspor nebo z důvodu omezení průvanu.

Norský plyn: EU a Norsko se dohodly na zvyšování dodávek do unijních zemí

ESTAV.cz 4 dny 2 hodiny ago
Evropská unie a Norsko se dohodly na posílení spolupráce s cílem zvýšit dodávky norského plynu do členských zemí EU. Vyplývá to ze společného prohlášení zveřejněného po dnešní schůzce místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse s norským ministrem ropy a energetiky Terjem Aaslandem. Řada evropských zemí se nyní potýká s poklesem dodávek plynu z Ruska.

Hlavní přednosti automatických bazénových vysavačů

ESTAV.cz 4 dny 9 hodin ago
Koupací sezona už vypukla a teploty pohybující se těsně pod hranicí třiceti stupňů přímo k osvěžení ve vlastním bazénu vybízejí. Zahradní bazén ale není pouze radostí, vyžaduje také značné úsilí v podobě starání se o vodu v něm. Řešit je třeba hned několik velmi důležitých činností.

Eva Jiřičná získá Poctu České komory architektů za celoživotní dílo

ESTAV.cz 5 dnů 12 hodin ago
Česká komora architektů (ČKA) udělí ocenění Pocta ČKA za rok 2021 profesorce Evě Jiřičné. Oceněním za celoživotní dílo vzdává Komora od roku 2000 hold význačným osobnostem z oblasti architektury. Slavnostní předání se uskuteční na nominačním večeru České ceny za architekturu ve Valdštejnské zahradě právě dnes, ve čtvrtek 23. června 2022.

Přímotop s nízkou spotřebou

ESTAV.cz 5 dnů 12 hodin ago
Klasické přímotopy pracují s principem konvekce, což je ohřev vzduchu a jeho cirkulace po vytápěném prostoru. Trik, jak spotřebovat méně energie tkví ve způsobu distribuce tepla.

Vršovický „Italák“, odlesk zlatých šedesátých v ohrožení. Bude se bourat? Co na to říká jeho autorka

ESTAV.cz 6 dnů 12 hodin ago
Další z budov poválečné architektury, ojedinělému zástupci vzdušných 60. let s nádechem amerických děl Miese van der Rohe, hrozí demolice. Její majitel hodlá nahradit současný komplex bytovým souborem. Mnoho nadšenců a zejména řada odborníků se za ní postavilo nejen podpisem petice. Odhalte spolu s architektkou Zdenkou Marií Novákovou příběh a osud monumentální vršovické budovy, kterou známe i díky její duhové fasádě.

Odpůrci územního plánu Brna jej chtějí nechat přezkoumat soudem

ESTAV.cz 1 týden ago
Zákonnost brněnského územního plánu, jehož finální návrh by měli zastupitelé schvalovat na úterním zasedání, bude patrně přezkoumávat soud. V tiskové zprávě to dnes uvedl Michal Závodský, který se věnuje územnímu plánu v Brně z pozice aktivního občana a zástupce různých spolků. Nyní stojí za iniciativou Správná žaloba, která sdružuje ty, jimž se návrh územního plánu nezamlouvá a vidí v něm potenciál pro zhoršení životních podmínek ve městě a plánuje podat návrh na soudní přezkoumání.

Vodní elektrárny Skupiny ČEZ zatím kvůli suchu problémy nemají

ESTAV.cz 1 týden 1 den ago
Vodní elektrárny Skupiny ČEZ zatím kvůli suchu problémy nemají. Všechny jsou v provozu, odstávky jsou zapříčiněny pouze dlouhodobými modernizacemi, jako třeba v případě druhého bloku elektrárny Slapy. ČEZ ale situaci sleduje, řekl to mluvčí firmy Martin Schreier. Vodní elektrárny ČEZ se na celkové výrobě z vodních elektráren v ČR podílí zhruba polovinou. Podle předsedy Cechu provozovatelů malých vodních elektráren Vladimíra Zachovala patří letošní rok z hlediska průtoků zatím spíše k těm slabším. Katastrofální sucho ale podle něj zatím nenastalo.
Checked 2 hodiny 53 minuty ago ESTAV.cz
Architektura. Stavba. Bydlení.
URL https://www.estav.cz Subscribe to ESTAV.cz feed