Přejít k hlavnímu obsahu
panorama

Zúčastněte se a získejte nové informace! Tradiční konference Izolace tentokrát virtuálně dne 4. 2. 2021

18.1.2021

Vážení přátelé, dámy a pánové, rád bych Vás osobně všechny pozval na konferenční webinář

Izolace 2021

Konference – IZOLACE.cz

měli bychom vzdorovat nepříznivé situaci, že využijeme toho, co nám současný stav umožňuje.

Umožňuje nám nelimitované množství posluchačů, takže budu velmi rád, za vaši účast na tomto semináři a trochu to budu brát jako ochotu se jiným způsobem potkat a získat zajímavé informace.

V pátek jsem mluvil s kamarádem, který mi inzeroval, otevřeme si v kanceláři „bečku“ a budeme poslouchat, co moudrého se dozvíme. Je to Moravák.

Toto je správný postup. Prosím, nemáme možnost Vás pozvat a osobně pozdravit v rámci klasického formátu konference, klasického osobního setkání. Ale formát, který jsme zvolili, bude doufám také zajímavý a prospěšný a najdeme v něm nové možnosti komunikace a to, že se postavíme nepříjemné zdravotní situaci a užijeme si příjemný den s novými informacemi.

Velká část mé osobní činnosti je výuka a šíření informací, resp. vzdělání v mé oblasti, tedy izolacích. Každá etapa života poskytuje jiné možnosti. Teď jsme ve světě digitálním a pomoci si můžeme pouze sami akceptací dané situace a využitím technických možností, které to poskytuje.

Zde je však velký problém v šíření informací, resp. v šíření dezinformací. U izolací je to stejné u techniky, akorát s tím vypínáním nesmyslů je to složité. Na internetu se vyskytuje spousta technických nesmyslů, které pak jsou neustále opakovány a moji studenti mi říkají „….ale já jsem si to vygooglil…..“ a já pak ve své duši šílím, protože si „vygooglili“ nesmysl, který bezhlavě a bezmyšlenkově použili. Nejvíce jsme v jednom jednoduchém detailu, který byl „vygooglen“ našli 17 významných vad.

Takže letošní webinář bude o důležitosti konstrukčního detailu, protože všichni přednášející nám potvrdili, že detail je to nejvýznamnější na co je potřeba se soustředit, že tam vznikají ty největší vady a chyby v celém průběhu realizace izolačních systémů, ploché střechy nevyjímaje.

Druhá část příspěvků bude snad ještě důležitější. Požádal jsem přednášející, aby (je-li to součást jejich standardní práce) nám představili zacházení s technickými informacemi. Tj. kde je možné najít konstrukční detaily, které jsou garantované a kde není možné najít mraky chyb. Které jsou funkční a garantují funkčnost a životnost.

Takže příspěvky na naší konferenci budou složené ze dvou částí – technické zajímavosti, zejména v oblasti detailů (pokud možno aktuální) a druhá část bude o technických informacích a pohledu na a ně.

V rámci A.W.A.L. s.r.o. se snažíme informace šířit. Již před mnoha lety jsem začali budovat informační stránku www.izolace.cz, která je naší vlajkovou lodí, co se týče technických informací, která je naší dominancí, tedy z oblasti izolací a všeho co je k tomu přidružené.

Na této stránce jsou dvě části:

Techn. řešení – IZOLACE.cz – zde jsou soustředěny příklady technických podkladů výrobců izolací a izolačních systémů, případně konstrukčních prvků určených pro izolační systémy. Zde se budou soustředit všechny informace o izolacích, které budou dostupné a projdou přes naši kontrolu, tak abychom eliminovali nejhrubší nedostatky a neuveřejňovaly informace, které jsou mylné a zavádějící. Samozřejmě, že se budou vyskytovat omyly a nedostatky, ale ty se nám snad podaří, a to i za Vaší laskavé pomoci, eliminovat.

Výuka – IZOLACE.cz – zde jsou soustředěny texty pro výuku, dominantně stavebních izolací a izolačních systémů. Zhruba to odpovídá struktuře, výuky na FA ČVUT, protože páteří této části www jsou moje přednášky z oblasti izolací, pro všechny předměty, které v rámci svých pedagogických povinností a radostí řeším. Tj. navrhování izolačních systémů, ale též jejich vady a poruchy – tj. stavební patologie.

V rámci celé činnosti firmy A.W.A.L. s.r.o., kromě klasické technické činnosti, klademe velký význam na vzdělávání a šíření informací. Tato je také dominantní účel, proč se snažíme za každou cenu uspořádat tento webinář a doufáme, že to odborná veřejnost ocení a připojí se k nám on-line již 4. 2. 2021. Vezměte si k tomu „bečku“ nebo něco příjemného a buďte s námi.

Současně děkuji všem přednášejícím, kteří nás v naší snaze nenechali. Moc si toho vážíme.

Těším se na tuto „premiéru“ nového formátu konference a prosíme o Vaši podporu.

Marek Novotný a celý Awal

 

5. 1. 2021

Konference Izolace bude, není možné tradici přerušit a poddat se

Vážení přátelé izolací, dámy a pánové,

rok 2021 bude

konference Izolace 2021 také bude.

Čeká nás další rok, opět nás něco překvapí, ale doufám, že těch překvapení bude relativně málo a ve své většině budou pozitivní. Nemám rád negativní překvapení, ale i ta patří k životu.

V roce 2020 jsme prožili jaro, kdy si prakticky nikdo nepředstavoval, že nás covid bude provázet celý rok a možná déle. I když pan Prymula měl asi pravdu, kdy jednou pod tlakem vyhrkl, že to bude trvat dva roky, asi měl pravdu. Tenkrát mu byla tato slova vyčtena jako neopodstatněná, ale měl pravdu. Bohužel si za svou pravdou moc nestál, takže byl převálcován populismem, který se nám nikdy v dějinách nevyplatil a ani tentokrát se nevyplatil.

Tu pravdu měl však jen částečně, protože stopy v nás budou výrazně delší dobu a měli bychom si řadu věci zapamatovat a umět na ně reagovat lépe než dosud.   

Jaro proběhlo v příjemných klimatických podmínkách, kdy sice vše bylo zavřené, ale bylo možné vzdáleně pokračovat v práci ještě s komfortem práce z domova. Takže ranní káva na balkóně společně s manželkou se stala velmi příjemným ranním stereotypem. Nicméně jarem to nekončilo a máme zimu a také to nekončí. Ranní káva na balkóně se nekoná a počasí také není nic moc. Nastupují podzimní deprese a takové to, co vlastně bude dál, jak se s tímto stavem můžeme vypořádat.

Nyní nastupuje to nejdůležitější, co existuje, a to najít cestu k budoucí činnosti tak, aby to bylo ve stejné nebo lepší kvalitě než dříve, aby nás práce uspokojovala a aby při tom byly nějaké ty sociální kontakty. Většinou nejsme asociálové, takže přednášet prázdné obrazovce nebo prázdnému sálu není nic moc. Nicméně se budeme muset smířit s tím, že nám další rok 2021 nadělí další překážky v naší práci a již nikdy to nebude takové jako v předcházejících letech v době tzv. „bezrouškové“.

Jedním z benefitů, které s sebou nese tato doba, je nutnost naučit se komunikovat jinak. Nekontaktně nebo distančně. Ono se to lehce řekne, ale hůř vykoná. Všichni, kteří přednáší, potřebují publikum a na tom staví své přednášky. Bez posluchačů je to divné, ale nutné. Takže zde je první úkol – nutnost přestavět své přednášky tak, aby byly prezentovatelné, bez přítomnosti publika. Tedy je nutné do přednášek implementovat něco, co musí posluchač sledovat – mně se velmi osvědčil grafický tablet, který mi umožnil „in time“, tedy ve správný čas něco v prezentaci označit, něco zdůraznit.

V rámci svých přednášek jsem byl nahráván, což mi principiálně nevadí, ale je to jeden z hendikepů tohoto systému přednášení. Doufám, že se přednáška pronesená v roce 2020 nebude opakovat v roce 2025 a tím méně v roce 2050. To už bude beznadějně zastaralá, protože vše zastarává a je nutné to inovovat, protože bez pokroku to nemá vůbec smysl.

Musím konstatovat, že vzdálené přednášení nám zde zůstane i nadále, protože to má něco do sebe, lze tam implementovat velmi flexibilně informace a flexibilně to lze přenášet nejen do přednáškového sálu, ale i tam kam internet sahá. Takže informace je možné získávat ve větším komfortu než dříve (je to sice bez sociálního kontaktu, ale i tak to může fungovat).

Konference Izolace 2021 bude. Bude formou webináře, ale bude. Nedokážu si představit, že bych vzdal více jak dvacetiletou tradici a nedokážu si představit, že bych zahodil možnost se alespoň virtuálně setkat s kolegy, které vždy rád uvidím, nebo v tomto případě, alespoň budu evidovat, že jsou přihlášení.

Prosím, všechny naše přátele, kolegy a příznivce, aby se zúčastnili tohoto webináře, abychom, alespoň takto ukázali, že je síla se sejít alespoň po síti. Není možné rezignovat na společná setkání a společné sdělování informací.

Informace jsou druhou částí mého povídání o současném stavu. Web snese vše. Do určité míry. Bohužel existuje spousta různých webovských stran, kde se plácají nesmysly a slibují neuskutečnitelné sliby. Poslední dobou výrazným způsobem se web zahlcuje spoustou věcí, které opravdu nejsou důležité a mnohdy jsou již strašně, ale strašně zastaralé.

Proto bych tímto webinářem také rád začal éru kvalitních informací o izolacích, které budou shromážděny na jednom místě. Moje, resp. naše, ambice je nemalá, shromáždit na jednom místě korektní (resp. informace se zárukou), že dané materiály, dané technické řešení, bude fungovat.

Příklady jsou již připraveny na:

https://www.izolace.cz/tech-reseni/

Pro školy (všeho druhu je určena jiná část tohoto webu)

https://www.izolace.cz/vyuka/

Zde jsou umístěny přednášky, a to nejen moje, ale proto jsem oslovil řadu významných firem, aby mi s tímto projektem pomohly. Samozřejmě, že tento projekt není uzavřen a je a bude možné do něj implementovat další technická řešení, podle toho, jak se bude technika vyvíjet. Takže jsem otevřen každému, kdo není nejlevnější a nenabízí kosmické technologie. Vše, co bude uveřejňováno, bude součástí toho dominantního proudu izolačních systémů, které se u nás používají.

Významnou částí bude též oblast zabývající se prováděním izolací. V současné době je na trhu řada firem, které jsou kvalitní a jsou schopny provádět zajímavé stavby. V rámci technických řešení budou uváděny též příklady zdařilých technických řešení. Na nezdařilé máme poruchárium, které je bohužel velmi dobře zásobováno tím, co se nepovede.

Prosím, všechny čtenáře, aby se zamysleli, zda je pro ně podobná myšlenka zajímavá a zda by jim a dalším stavařům pomohla v orientaci ve spletitých chodbách možností technického řešení.

Přeji všem čtenářům, aby našli v současné době něco pozitivního, aby využili času, který teď máme k učení se novým postupům při práci a při komunikaci. Vždy je nutné hledat pozitiva. Negativa si nás nacházejí sama.

Další informace jsou na:

https://www.izolace.cz/konference/

 

7.12.2020

Vážení přátelé, dámy a pánové,

jako každý rok, tentokráte 4. února 2021, bude konference Izolace.

Jako každý rok se budu těšit na všechny příspěvky a další události svázané s touto konferencí.

Jako každý rok to však nebude – bude bohužel webinář.

Jako každý rok však doufám v to, že pro každého posluchače bude tato konference zajímavá a přinese spoustu nových informací.

Jako každý rok doufám, že budeme sledovat pokrok. V této době to však plně nebude jen otázka klasických přednášek v naplněném sále, ale bude to šíření informací jinými metodami. Bohužel se budeme muset zříci příjemného setkávání, zato budeme mít možnost zjistit, zda i alternativní možnosti zajistí sdílení informací.

Jako každý rok přednáším v rámci FA ČVUT své milované izolace. Letos se mi to nepoštěstilo a veškerá výuka byla a je distanční. Je to divné povídat a dělat vtípky bez okamžité reakce posluchačů. Nicméně si na to lze zvyknout. Jedna z významných pozitivit je v oblasti zpracovávání seminárních prací, kdy je možné tyto práce lépe sledovat a lépe, průběžně, opravovat. Takže vše negativní má i svá pozitiva.

Pro příští rok jsme připravili trochu jiný koncept konference, kde dominantní pozornost bude věnována konstrukčním detailům v kontextu stavby. Tedy tvorba detailů v souvislosti s použitými materiály a konstrukčními prvky.

Dominantním tématem budou ploché střechy a jejich detaily.

Základní blok konference bude složen z příspěvků, které se budou zabývat detaily obecně. Zde bych chtěl zejména jmenovat paní doc. Ing. Šárku Šilarovou, CSc. (která bude současně i konferenci řídit), její příspěvek bude o korektním navrhování konstrukčních detailů. Můj příspěvek bude na téma zásadní chyby při navrhování konstrukčních detailů. Poslední příspěvek tohoto bloku bude mít pan Jiří Doležal, který dokáže udělat i neudělatelný detail. Sám jsem toho byl svědkem, takže nekecám.

Kromě těchto tří budou se svými příspěvky participovat i další specialisté, včetně pana prof. Ing. Jozefa Oláha, pana Josefa Krupky a mnohých dalších.

Další bloky budou zaměřeny na technické řešení detailů v rámci dominantně výrobních firem, které také disponují směrnými řešeními – detaily. Ty směrné detaily pak budou shrnuty na www.izolace.cz/tech-reseni/, kde bychom chtěli umístit vybraná technická řešení, která považujeme za korektní a bezpečná.

Každá firma, každý výrobce nebo dodavatel, má jiný přístup k šíření konstrukčních detailů, proto si myslím, že shromáždit je na jednom místě by bylo velmi důležité a pozitivní pro všechny. Od studentů až po projektanty, kteří mnohdy hledají a hledají marně nebo na špatných místech.

Na shledání se těší A.W.A.L. s.r.o. a Marek Novotný

www.izolace.cz

Zúčastněte se a získejte nové informace! Tradiční konference Izolace tentokrát virtuálně dne 4. 2. 2021