Přejít k hlavnímu obsahu
panorama

Nedělejte chyby při koupi nemovitosti! Rady odborníků jsou dostupné i zdarma!

16.1.2018

Jak často lidé kupují nemovitost? Většina jednou, maximálně dvakrát za celý život. Kvůli koupi nemovitosti se zadluží na dlouhou dobu a utratí celoživotní úspory. Přesto tuto investici podceňují. Snadno se nechají zlákat řečmi prodejce či realitního makléře. Po zaplacení a převedení nemovitosti přichází rozčarování nad technickými závadami nebo právní situací. Jak se nenechat napálit? Kupujte vysněný dům, byt či pozemek s rozumem! Jak na to?

Koupě bydlení bývá zkušenost spojená s velkými emocemi. Vidíme se již ve svém vysněném bytě a máme tendenci podceňovat skrytá nebezpečí. „Člověk se chová nepochopitelně. Kvůli investici do mobilního telefonu v řádech tisícovek korun tráví desítky hodin na internetu, vyptáváním se u známých, porovnáváním vlastností a ceny. Jakmile dojde na největší investici života, tedy koupi nemovitosti, člověk nabude pocit, že nic studovat nemá smysl, že je to buď triviální, protože každý přece už v životě nějaký dům viděl nebo je problematika nad jeho síly. Kupuje nemovitost vlastně naslepo. Je to jako kupovat drahý automobil, a přitom o něm vědět jen to, že má čtyři kola a volant.“ komentuje Ing. arch. Oldřich Rejl, šéfredaktor stavebního portálu ESTAV.cz.

Sen se rozplývá, realita je tvrdá

Teprve po koupi lidé procitnou. Otevřou oči a vidí, že se jim do předsíně nevejde šatní skříň, že neodtékají odpady, že musí vyměnit střechu. Někteří netušili, že poplatky, jaké budou v domě platit jsou nad jejich možnosti. V nejhorším případě se může stát, že domnělý byt není bytem, takže si zde nemohou přihlásit trvalé bydliště, že na pozemku nelze stavět, nebo že dům nemá vlastní příjezdovou cestu. Pokud opomenete věcné břemeno, dědické řízení či předkupní právo může se vám i stát, že nakonec nebudete mít ani dům, ani peníze.

Pomoc je i zdarma

Pomoc nabízejí specializované firmy. Při prvotním rozhodování se nikomu nechce platit mnohé odborníky a zvát je na všechny prohlídky. Kde ale zjistit nezávislé odborné informace?

Na internetu je zdarma ke stažení obsáhlý e-book „Jak koupit bydlení“, který sestavil nezávislý stavební portál ESTAV.cz. Příručka radí, jak funguje financování nemovitosti a vyřizování hypotéky, na co si dát pozor při výběru bytu, domu či pozemku. Najdete v ní informace, jak a co najdete v katastru nemovitostí, na co si dát pozor při obhlídce domu nebo jak si prověřit samotného prodávajícího.

Publikace se sestává z jednoduchých ale důležitých otázek, které byste měli položit před koupí nemovitosti. Chtějte znát odpovědi na tyto otázky!

Tyto otázky sestavoval tým nezávislých právníků, stavebních inženýrů, finančních specialistů, architektů, odborníků na energetiku i vytápění. Nezávislost zajišťuje portál ESTAV.cz, kvalita publikace je potvrzena cenou Grand Prix veletrhu For Arch. Tu získávají jen výrobky, které zásadním způsobem inovují české stavebnictví. Ptejte se prodávajícího jako profesionál. Nekupujte zajíce v pytli.

„Žádná nemovitost nebude bez chyby, důležité ale je, abyste věděli, co skutečně kupujete, popřípadě abyste měli představu, jaké investice budete muset v budoucnu provést. Uvědoměle se pak můžete rozhodnout. Příručka lidem pomáhá zorientovat se ve složitém oboru inspekce nemovitostí,“ dodává Oldřich Rejl.

Nedělejte chyby při koupi nemovitosti! Rady odborníků jsou dostupné i zdarma!