Přejít k hlavnímu obsahu
panorama

Konference/webinář Izolace 2021 je za námi

8.2.2021

S respektem k současné situaci.

Velmi nerad se vzdávám. Doufám, že jsem tím nakazil i své kolegy. Nejde o to se poddat současné nepříznivé pandemické situaci, ale najít cesty, jak si zachovat to, co je podstatné a najít na každé situaci to pozitivní.

Samozřejmě s respektem k současné nepříznivé zdravotní situaci. Současná doba nepřeje setkávání. Nicméně je nutné najít cestu, jak tuto nepříjemnou situaci změkčit, ne obejít, ale najít náhradní cesty. Díky kolegům se nám podařilo uspořádat konferenci/webinář, částečně ve stylu minulých let.

Striktně jsme se drželi opatření, která jsou v současné době nastavená. Jednou jedinou výjimku měl přednášející, protože přednášet s rouškou je prakticky nemožné (kondenzace na brýlích strašně komplikuje přednášení). Nicměné kromě této výjimky jsme se striktně drželi všech zásad od dezinfekce po striktní nošení roušek/respirátorů, zejména při nutném kontaktu několika osob.

Odpoledne předem jsme se věnovali přípravě, což se nám vyplatilo, nicméně to, co fungovalo kompletně ve středu odpoledne, ve čtvrtek mělo určité těžkosti a naopak. Prostě digitální svět je nevyzpytatelný. Nicméně všichni přežili. 

Komplikace jsem měli samozřejmě i v rámci přednášek, protože několik kolegů se nemohlo účastnit z důvodu karantény, nebo prosté nechuti cestovat, čemuž se absolutně nedivím a respektuji to. Současně nám tato situace umožnila přivítat na jednom místě kolegy, kteří by se jinak za současné situace vůbec nepotkali – pana prof. Oláha, paní doc. Šilarovou a pana doc. Kulhánka. I toto vzdálené propojení se podařilo, i když s určitými technickými trably. Trable jsou však od toho, aby se přežily.

I když přednášející byli bez roušek nebo respirátorů, bude nutné najít řešení, jak zde použít štíty nebo pološtíty nebo něco, co bude více respektovat covidovou situaci. Většina z nás již potřebuje pro čtení brýle, které se v kombinaci s rouškou strašně potí. I tam nás dostala kondenzace do neřešitelné situace, ale něco se vymyslet musí. 

Některé příspěvky byl vzdálené, což také není moc jednoduché (dokonce jeden se vůbec  nemohl zrealizovat, protože zkolabovalo připojení), ale opět jsme měli možnost si ověřit, že řada věcí jde realizovat i jinak, tedy vzdáleně. Z toho plyne možnost i pro příští rok, že bude možné kombinovat kontaktní konferenci s distanční a bude možné se ke konferenci připojit i z Karviné, Aše nebo i z Čierné při Čope.

V letošním roce dostali Řád zlatého hořáku pánové Luboš Káně a Ivan Misar. Oba jsou významnými a dlouholetými členy izolační komunity, kteří mají nezanedbatelný podíl na normalizaci, zejména činnosti kolem ČSN 73 1901, resp. kolem činnosti odborné společnosti ČHIS – Česká hydroizolační společnosti (odborná společnosti ČSSI, resp. ČKAIT) - ČHIS | hydroizolacnispolecnost.cz.

Lze se potkávat takto nebo vzdáleně. Je naší obrovskou výhodou, že současné technologie umožňují alespoň distanční setkávání. Kromě toho se velmi rychle rozvíjí a zkvalitňují možnosti telekonferencí sdílení informací a vše, co patří do oblasti digitálních technologií. To nás motivuje jít dále a hledat, jak lépe a rychleji sdělovat informace a pracovat s nimi.

Moc a moc se mi líbila reakce mého kolegy pana Rosti Kuby, který pravil, že si dá v kanclu s kolegy „škopek“, a užije si konferenci distančně. Od pana Petra Dobeše jsem dokonce dostal následující fotografii, která dokumentuje, že i se sklenicí vína se dá konference absolvovat. Takže i tímto způsobem se může konference sledovat a určitě to má něco do sebe.

Za A.W.A.L., resp. za sebe, bych rád moc poděkoval všem, kteří s námi konferenci připravovali, kteří se jí zúčastnili a pomohli nám všem tak vzdorovat současné situaci.

 

18. 1. 2021

Vážení přátelé, dámy a pánové,

rád bych Vás všechny osobně pozval na konferenční webinář

Izolace 2021

Vzdorujeme nepříznivé situaci, která nám neumožňuje uspořádat tradiční konferenci. Proto využíváme aspoň to, co nám současný stav umožňuje. Bonusem nového formátu je nelimitované množství posluchačů, takže budu velmi rád, když se Vás zúčastní co nejvíc. Ocením Vaši ochotu se potkat jiným způsobem a opět načerpat zajímavé informace.

Například mi už kamarád inzeroval, že v den semináře si otevřou v kanceláři „bečku“ a budou poslouchat moudra. Toto je správný postup. Ještě upřesnění, je to Moravák...

Omlouváme se, ale nemáme možnost Vás pozvat a osobně pozdravit v rámci klasického formátu konference se setkáními face to face. Ale doufám, že formát, který jsme zvolili, bude také zajímavý a prospěšný. Minimálně v tom, že v něm najdeme nové možnosti komunikace. Postavíme se neveselé zdravotní situaci a užijeme si příjemný den s novými informacemi.

Každá etapa života je jiná, teď jsme ve světě digitálním. Nezbývá nám než to akceptovat a naučit se využívat technické možnosti. Velkou část mých aktivit tvoří výuka a šíření informací (resp. vzdělání) v mé specializaci, tedy izolacích. A zde se setkávám s velkým problémem v šíření informací v kyberprostoru. Spíše se jedná o šíření dezinformací. Na internetu se vyskytuje spousta technických nesmyslů, které jsou navíc neustále kopírovány a opakovány. Moji studenti říkávají: „... ale já jsem si to vygooglil ...“. Po téhle větě v duši šílím, protože si „vygooglili“ nesmysl a bezmyšlenkovitě jej použili. Věřili byste, že v jednom jednoduchém „vygoogleném“ detailu jsme našli dokonce 17 významných vad?

Proto bude letošní webinář o důležitosti konstrukčního detailu. Všichni přednášející potvrdili, že detail je tím nejvýznamnějším, na co je potřeba se soustředit. Že během realizace izolačních systémů vznikají největší vady a chyby právě v detailech. Plně to platí i pro ploché střechy.

Druhá část příspěvků bude snad ještě důležitější. Požádal jsem přednášející, aby (je-li to součástí jejich standardní práce) představili zacházení s technickými informacemi. Tzn., aby představili zdroje, kde se nesetkáme s chybami. Kde najdeme ověřené konstrukční detaily, které jsou funkční a garantují životnost.

Takže příspěvky na konferenci budou složené ze dvou částí – technické zajímavosti, zejména v oblasti detailů (pokud možno aktuální) a druhá část bude o technických informacích a pohledu na a ně.

V rámci A.W.A.L. s.r.o. se snažíme informace šířit. Již před mnoha lety jsme začali budovat informační stránku www.izolace.cz, která je naší vlajkovou lodí, co se týče technických informací. V oblasti izolací a všeho k nim  přidruženého má tento kanál dominantní postavení. Jeho obsah se dělí na dvě části:

Technická řešení izolací – IZOLACE.cz

Zde jsou soustředěny technické podklady výrobců izolací a izolačních systémů, případně konstrukčních prvků, určených pro izolační systémy. Trvale sem umísťujeme všechny dostupné informace o izolacích, které projdou naší kontrolou. Tím eliminujeme nejhrubší nedostatky a neuveřejňujeme informace, které jsou mylné a zavádějící. Chybička se samozřejmě může tu a tam vloudit, ale i ty se nám snad podaří za Vaší laskavé pomoci eliminovat.

Výuka – IZOLACE.cz

Zde jsou soustředěny texty pro výuku, dominantně stavebních izolací a izolačních systémů. Zhruba odpovídají struktuře výuky na FA ČVUT, protože páteří jsou moje přednášky z oblasti izolací, a to pro všechny předměty, které v rámci svých pedagogických povinností a radostí řeším. Tj. navrhování izolačních systémů, ale též jejich vady a poruchy (tzv. stavební patologie).

V rámci celé činnosti firmy A.W.A.L. s.r.o. klademe velký důraz na vzdělávání a šíření informací. To je také hlavním důvodem, proč se snažíme za každou cenu uspořádat konferenci aspoň formou webináře. Doufáme, že to odborná veřejnost ocení a připojí se k nám on-line již 4. 2. 2021. Vezměte si k tomu, po příkladu kamaráda Moraváka, „bečku“ nebo cokoliv jiného příjemného a buďte s námi.

Současně touto cestou děkuji všem přednášejícím, kteří nás v naší snaze svou účastí podpořili. Moc si toho vážíme.

Těším se na setkání s Vámi při „premiéře“ nového formátu konference. Zachovejte nám prosím přízeň.

Marek Novotný a celý tým pořádající společnosti  A.W.A.L. s.r.o.

A.W.A.L. s.r.o.

 

5.1.2021

Konference Izolace bude, není možné tradici přerušit a poddat se

Vážení přátelé izolací, dámy a pánové,

rok 2021 bude

konference Izolace 2021 také bude.

Čeká nás další rok, opět nás něco překvapí, ale doufám, že těch překvapení bude relativně málo a ve své většině budou pozitivní. Nemám rád negativní překvapení, ale i ta patří k životu.

V roce 2020 jsme prožili jaro, kdy si prakticky nikdo nepředstavoval, že nás covid bude provázet celý rok a možná déle. I když pan Prymula měl asi pravdu, kdy jednou pod tlakem vyhrkl, že to bude trvat dva roky, asi měl pravdu. Tenkrát mu byla tato slova vyčtena jako neopodstatněná, ale měl pravdu. Bohužel si za svou pravdou moc nestál, takže byl převálcován populismem, který se nám nikdy v dějinách nevyplatil a ani tentokrát se nevyplatil.

Tu pravdu měl však jen částečně, protože stopy v nás budou výrazně delší dobu a měli bychom si řadu věci zapamatovat a umět na ně reagovat lépe než dosud.   

Jaro proběhlo v příjemných klimatických podmínkách, kdy sice vše bylo zavřené, ale bylo možné vzdáleně pokračovat v práci ještě s komfortem práce z domova. Takže ranní káva na balkóně společně s manželkou se stala velmi příjemným ranním stereotypem. Nicméně jarem to nekončilo a máme zimu a také to nekončí. Ranní káva na balkóně se nekoná a počasí také není nic moc. Nastupují podzimní deprese a takové to, co vlastně bude dál, jak se s tímto stavem můžeme vypořádat.

Nyní nastupuje to nejdůležitější, co existuje, a to najít cestu k budoucí činnosti tak, aby to bylo ve stejné nebo lepší kvalitě než dříve, aby nás práce uspokojovala a aby při tom byly nějaké ty sociální kontakty. Většinou nejsme asociálové, takže přednášet prázdné obrazovce nebo prázdnému sálu není nic moc. Nicméně se budeme muset smířit s tím, že nám další rok 2021 nadělí další překážky v naší práci a již nikdy to nebude takové jako v předcházejících letech v době tzv. „bezrouškové“.

Jedním z benefitů, které s sebou nese tato doba, je nutnost naučit se komunikovat jinak. Nekontaktně nebo distančně. Ono se to lehce řekne, ale hůř vykoná. Všichni, kteří přednáší, potřebují publikum a na tom staví své přednášky. Bez posluchačů je to divné, ale nutné. Takže zde je první úkol – nutnost přestavět své přednášky tak, aby byly prezentovatelné, bez přítomnosti publika. Tedy je nutné do přednášek implementovat něco, co musí posluchač sledovat – mně se velmi osvědčil grafický tablet, který mi umožnil „in time“, tedy ve správný čas něco v prezentaci označit, něco zdůraznit.

V rámci svých přednášek jsem byl nahráván, což mi principiálně nevadí, ale je to jeden z hendikepů tohoto systému přednášení. Doufám, že se přednáška pronesená v roce 2020 nebude opakovat v roce 2025 a tím méně v roce 2050. To už bude beznadějně zastaralá, protože vše zastarává a je nutné to inovovat, protože bez pokroku to nemá vůbec smysl.

Musím konstatovat, že vzdálené přednášení nám zde zůstane i nadále, protože to má něco do sebe, lze tam implementovat velmi flexibilně informace a flexibilně to lze přenášet nejen do přednáškového sálu, ale i tam kam internet sahá. Takže informace je možné získávat ve větším komfortu než dříve (je to sice bez sociálního kontaktu, ale i tak to může fungovat).

Konference Izolace 2021 bude. Bude formou webináře, ale bude. Nedokážu si představit, že bych vzdal více jak dvacetiletou tradici a nedokážu si představit, že bych zahodil možnost se alespoň virtuálně setkat s kolegy, které vždy rád uvidím, nebo v tomto případě, alespoň budu evidovat, že jsou přihlášení.

Prosím, všechny naše přátele, kolegy a příznivce, aby se zúčastnili tohoto webináře, abychom, alespoň takto ukázali, že je síla se sejít alespoň po síti. Není možné rezignovat na společná setkání a společné sdělování informací.

Informace jsou druhou částí mého povídání o současném stavu. Web snese vše. Do určité míry. Bohužel existuje spousta různých webovských stran, kde se plácají nesmysly a slibují neuskutečnitelné sliby. Poslední dobou výrazným způsobem se web zahlcuje spoustou věcí, které opravdu nejsou důležité a mnohdy jsou již strašně, ale strašně zastaralé.

Proto bych tímto webinářem také rád začal éru kvalitních informací o izolacích, které budou shromážděny na jednom místě. Moje, resp. naše, ambice je nemalá, shromáždit na jednom místě korektní (resp. informace se zárukou), že dané materiály, dané technické řešení, bude fungovat.

Příklady jsou již připraveny na:

https://www.izolace.cz/tech-reseni/

Pro školy (všeho druhu je určena jiná část tohoto webu)

https://www.izolace.cz/vyuka/

Zde jsou umístěny přednášky, a to nejen moje, ale proto jsem oslovil řadu významných firem, aby mi s tímto projektem pomohly. Samozřejmě, že tento projekt není uzavřen a je a bude možné do něj implementovat další technická řešení, podle toho, jak se bude technika vyvíjet. Takže jsem otevřen každému, kdo není nejlevnější a nenabízí kosmické technologie. Vše, co bude uveřejňováno, bude součástí toho dominantního proudu izolačních systémů, které se u nás používají.

Významnou částí bude též oblast zabývající se prováděním izolací. V současné době je na trhu řada firem, které jsou kvalitní a jsou schopny provádět zajímavé stavby. V rámci technických řešení budou uváděny též příklady zdařilých technických řešení. Na nezdařilé máme poruchárium, které je bohužel velmi dobře zásobováno tím, co se nepovede.

Prosím, všechny čtenáře, aby se zamysleli, zda je pro ně podobná myšlenka zajímavá a zda by jim a dalším stavařům pomohla v orientaci ve spletitých chodbách možností technického řešení.

Přeji všem čtenářům, aby našli v současné době něco pozitivního, aby využili času, který teď máme k učení se novým postupům při práci a při komunikaci. Vždy je nutné hledat pozitiva. Negativa si nás nacházejí sama.

Další informace jsou na:

https://www.izolace.cz/konference/

 

7.12.2020

Vážení přátelé, dámy a pánové,

jako každý rok, tentokráte 4. února 2021, bude konference Izolace.

Jako každý rok se budu těšit na všechny příspěvky a další události svázané s touto konferencí.

Jako každý rok to však nebude – bude bohužel webinář.

Jako každý rok však doufám v to, že pro každého posluchače bude tato konference zajímavá a přinese spoustu nových informací.

Jako každý rok doufám, že budeme sledovat pokrok. V této době to však plně nebude jen otázka klasických přednášek v naplněném sále, ale bude to šíření informací jinými metodami. Bohužel se budeme muset zříci příjemného setkávání, zato budeme mít možnost zjistit, zda i alternativní možnosti zajistí sdílení informací.

Jako každý rok přednáším v rámci FA ČVUT své milované izolace. Letos se mi to nepoštěstilo a veškerá výuka byla a je distanční. Je to divné povídat a dělat vtípky bez okamžité reakce posluchačů. Nicméně si na to lze zvyknout. Jedna z významných pozitivit je v oblasti zpracovávání seminárních prací, kdy je možné tyto práce lépe sledovat a lépe, průběžně, opravovat. Takže vše negativní má i svá pozitiva.

Pro příští rok jsme připravili trochu jiný koncept konference, kde dominantní pozornost bude věnována konstrukčním detailům v kontextu stavby. Tedy tvorba detailů v souvislosti s použitými materiály a konstrukčními prvky.

Dominantním tématem budou ploché střechy a jejich detaily.

Základní blok konference bude složen z příspěvků, které se budou zabývat detaily obecně. Zde bych chtěl zejména jmenovat paní doc. Ing. Šárku Šilarovou, CSc. (která bude současně i konferenci řídit), její příspěvek bude o korektním navrhování konstrukčních detailů. Můj příspěvek bude na téma zásadní chyby při navrhování konstrukčních detailů. Poslední příspěvek tohoto bloku bude mít pan Jiří Doležal, který dokáže udělat i neudělatelný detail. Sám jsem toho byl svědkem, takže nekecám.

Kromě těchto tří budou se svými příspěvky participovat i další specialisté, včetně pana prof. Ing. Jozefa Oláha, pana Josefa Krupky a mnohých dalších.

Další bloky budou zaměřeny na technické řešení detailů v rámci dominantně výrobních firem, které také disponují směrnými řešeními – detaily. Ty směrné detaily pak budou shrnuty na www.izolace.cz/tech-reseni/, kde bychom chtěli umístit vybraná technická řešení, která považujeme za korektní a bezpečná.

Každá firma, každý výrobce nebo dodavatel, má jiný přístup k šíření konstrukčních detailů, proto si myslím, že shromáždit je na jednom místě by bylo velmi důležité a pozitivní pro všechny. Od studentů až po projektanty, kteří mnohdy hledají a hledají marně nebo na špatných místech.

Na shledání se těší A.W.A.L. s.r.o. a Marek Novotný

www.izolace.cz

Konference/webinář Izolace 2021 je za námi