Přejít k hlavnímu obsahu
panorama

Historické střechy v expozici Centra stavitelského dědictví Plasy poprvé na veletrhu Střechy Praha

4.12.2018

Centrum stavitelského dědictví Plasy Národního technického muzea představí expozici stavitelství zaměřenou především na krovy a střešní krytiny, včetně souvisejících tradičních řemeslných postupů. Součástí expozice budou rovněž tematické stavebnice a aktivity pro děti.

V prezentační aréně v rámci Zóny pro tesaře přednesou zástupci Centra zajímavá témata:

  •    Lukáš Hejný: Střechy a jejich krytiny ve sbírkách Národního technického muzea

Prezentace kurátora sbírky architektury a stavitelství a vedoucího oddělení sbírek Muzea architektury a stavitelství NTM nechá nahlédnout do bohatství muzejních exponátů souvisejících s konstrukcí střech. Vybrané sbírkové předměty jsou od roku 2015 prezentovány stálou expozicí v Centru stavitelského dědictví Plasy.

  •    Pavel Kodera: Transfer barokního krovu z likvidovaného dvora Podmokly pro NTM Centrum stavitelského dědictví Plasy

Prezentace vedoucího Centra stavitelského dědictví NTM Plasy představí zajímavou akci, při níž byl v průběhu léta 2011 pro muzeum získán barokní krov z demolovaného hospodářského dvora. Krov byl následně nově osazen na obnovovaný objekt v areálu bývalého plaského kláštera, kde nyní – kromě své základní funkce střešní konstrukce – slouží rovněž jako edukační exponát.

  •    Petr Růžička: Lesk a bída tesařského řemesla

Známý tesařský mistr, autor řady replik středověkých stavebních strojů a zkušený „experimentátor tradičního řemesla“, se ve své přednášce zamyslí nad stavem a perspektivou rukodělných řemesel v současnosti. Důsledné praktikování manuálního řemesla může na někoho působit snad až nemístně tradicionalisticky, praxe však odhaluje hlubší filozofické i ekonomické souvislosti, které pro dnešní dobu mohou být vítanou inspirací.

Více o Centru stavitelského dědictví Plasy se dozvíte ZDE.