Přejít k hlavnímu obsahu
panorama

Zákon na realitní makléře: Co se změní na trhu s nemovitostmi?

ESTAV.cz 12 hodin ago
Dlouho očekávaný Zákon o realitním zprostředkování (dále jen „ZRZ“) byl konečně schválen a 8. ledna ho podepsal i pan prezident. Podle informací z Ministerstva pro místní rozvoj by měl být zákon vyhlášen ve Sbírce zákonů v průběhu února. Účinný bude 15 dní od zveřejnění. Přinášíme vám přehled toho nejdůležitějšího, co se mění.

Světlý, klidný byt s velkou knihovnou, která tvoří prostor

ESTAV.cz 3 dny 12 hodin ago
Čeho si na svém obydlí vážíme nejvíc? Toho, že uvnitř našeho bytu nebo domu můžeme být sami sebou. A právě přirozenost se stala základní hodnotou, od které odvíjí atraktivní moskevský projekt svou sílu. Renovovaný byt nepředstírá, že by byl luxusním obydlím; nehraje si na uměle vytvářené pozlátko nebo přidaný styl. Jen chytře pracuje s prostorem, který si jeho obyvatelé žádají.

Do čisté energie investovali loni v USA rekordních 55,5 mld. USD

ESTAV.cz 4 dny 3 hodiny ago
Investice do obnovitelné energie dosáhly minulý rok ve Spojených státech rekordních 55,5 miliardy dolarů (1,25 bilionu Kč), a to navzdory snaze vlády podporu obnovitelných zdrojů omezit. Investice do větrných elektráren na pevnině a do slunečních elektráren se meziročně zvýšily o 28 procent.

Hejtmani chtějí znovu jednat o návrhu nového stavebního zákona

ESTAV.cz 5 dnů 3 hodiny ago
Hejtmani nepovažují pondělní dohodu vlády se Svazem měst a obcí ČR ohledně návrhu nového stavebního zákona za dohodu s územními samosprávami.V Brně po jednání s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO) to řekl liberecký hejtman Martin Půta.

Snižování energetické náročnosti existujících budov nejen zateplením – díl IV.

ESTAV.cz 5 dnů 12 hodin ago
Snížit energetickou náročnost domu pomůže především zateplení. Abychom však skutečně ušetřili za energie, jsou potřeba i následné kroky, které má připravit projektant – energetický specialista. Jedná se především o úpravu vytápění a ohřevu teplé vody, chlazení, ale i dalších systému TZB. Původní objekt měl totiž daleko větší energetickou ztrátu než po revitalizaci zateplením.

Návrh stavebního zákona zůstává pro kraje nepřijatelný

ESTAV.cz 6 dnů 3 hodiny ago
Návrh nového stavebního zákona zůstává pro kraje nepřijatelný i při zachování stavebních úřadů v obcích. Uvedla to dnes Asociace krajů ČR. Nový zákon by podle ní přinesl miliardové náklady a pokles odbornosti v rozhodování. Obává se také ohrožení veřejného zájmu ze strany velkých developerů. Nový zákon má podle ministerstva pro místní rozvoj urychlit a zjednodušit povolování staveb, čelí ale kritice samospráv, vládních úřadů, hasičů, památkářů i nejvyšších soudů. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) chce s hejtmany jednat, uvedla.

Změna návrhu nového stavebního zákona: Malé stavební úřady zůstanou u obcí

ESTAV.cz 1 týden ago
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) upraví návrh stavebního zákona tak, že úředníci odpovědní za stavební řízení v obcích nebudou převedeni do nového státního modelu. Původně mělo pod stát přejít 13 500 úředníků, nyní to bude asi 7000. Novinářům to po včerejší schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a šéfem Svazu měst a obcí Františkem Luklem řekla ministryně Klára Dostálová (za ANO). Podle Lukla je ústupek kompromisem i pro ostatní kritiky nové právní úpravy. Starostové obcí změnu v návrhu zákona vítají.

Zimní akce na střešní krytiny SATJAM

ESTAV.cz 1 týden ago
Střešní krytina SATJAM Trend v produktovém materiálu ocelový plech od švédské společnosti SSAB s povrchovou úpravou PUREX, nyní v černé a šedé barvě za cenu 219 Kč/m2 bez DPH.

Rodinný dům ze dřeva a slámy postavili mezi vzrostlé stromy

ESTAV.cz 1 týden ago
Na počátku příběhu stavby slaměného domu v Horním Jelení byla potřeba přestat řešit finance pohlcující opravy dvou starých vysoce energeticky náročných domů, které navíc nevyhovují svým rozvržením. Plán zahrnující financování oprav prodejem druhého domu byl kompromisem, jenž nemohl splnit sen o prosluněném, energeticky čistém, nenáročném a příjemném prostředí. Proto došlo k rozhodnutí oba domy prodat a pokusit se vysnít si své "hnízdo na míru“.

Babiš a Dostálová jednají o stavebním zákonu

ESTAV.cz 1 týden 1 den ago
Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) budou dnes dopoledne na úřadu vlády jednat s předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem o návrhu stavebního zákona. Svaz normu označil za natolik špatnou, že je třeba vypracovat zcela nový návrh.

Cihlový dům připomíná chrám. Stojí na prameni vody

ESTAV.cz 1 týden 1 den ago
Tenhle prázdninový dům je důkazem, že s pomocí několika promyšlených prvků je možné dosáhnout vyváženého vztahu mezi architekturou a přírodou, a že konstruktivní pořádek není v rozporu se zřejmým chaosem. Naopak, že je možné obojí harmonicky spojit. A je připomínkou, že jednoduchost bude vždy elegantní.

Praha letos zahájí geologický průzkum pro dostavbu okruhu

ESTAV.cz 1 týden 2 dny ago
Pražský magistrát v letošním roce zahájí geologický průzkum nutný pro dokončení úseku městského okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol. Bude potřeba vyhloubit desítky sond. V rozhovoru to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Chybějící úsek známý jako Vlasta bude měřit 10,3 kilometru, z toho větší část povede v tunelech.
Checked 2 hodiny 29 minut ago ESTAV.cz
Architektura. Stavba. Bydlení.
URL https://www.estav.cz Subscribe to ESTAV.cz feed