Přejít k hlavnímu obsahu
panorama

V ČR vyžaduje 319 železničních mostů zásah, stát na ně dá miliardy

ESTAV.cz 6 hodin 11 minut ago
Stát chce v příštích deseti letech investovat do zlepšení kvality železničních mostů téměř deset miliard korun. V současnosti vyžaduje stavební zásah 319 mostů, což je 4,7 procenta z celkového počtu železničních mostů v ČR. I tak se ovšem jejich situace v posledních letech zlepšuje, na přelomu tisíciletí byl podíl těchto mostů 11 procent. Informovala o tom Správa železnic. Ta pokračuje v mimořádných kontrolách mostů z předpjatého betonu, podstatné závady zatím nezjistila.

Jak si vybrat spolehlivého dodavatele fotovoltaické elektrárny?

ESTAV.cz 8 hodin 28 minut ago
Noví dodavatelé fotovoltaiky rostou poslední roky jako houby po dešti. Mezi mnoha firmami s profesionálním přístupem se však občas objeví společnosti, které se orientují pouze na svůj zisk a prospěch bez ohledu na zákazníka. Takovým se určitě vyhněte, špatně zvolené investice byste mohli hodně litovat. Pokud plánujete pořízení fotovoltaické elektrárny, nechte si udělat nabídky od více firem. A na co přesně si dát při konečném výběru dodavatele pozor?

Metrostav otevřel tunel v ledové pustině na Islandu

ESTAV.cz 10 hodin 36 minut ago
Miliony let staré lávové příkrovy, polární záře a až patnáctimetrové závěje. Při poslední zakázce na Islandu scházelo stavbařům Metrostavu snad už jen spatřit Sněžného muže. Nový tunel propojuje dva fjordy a řidičům zkracuje cestu o více než 30 km!

Příprava terénu, výběr plotu a stavební povolení na plot

ESTAV.cz 10 hodin 36 minut ago
Řekne-li se plot či zídka, vybavíme si většinou bariéru, která chrání naše soukromí a zabraňuje vstupu nežádoucích osob. Základní charakteristika vymezování soukromí se po staletí nemění, mění se ovšem technologie, materiály a možnosti investorů. Na co nezapomenout při stavbě plotu?

Chaty a chalupy jsou v kurzu. Víte, jak je bezpečně zazimovat?

ESTAV.cz 1 den 10 hodin ago
Podle Raiffeisen stavební spořitelny se letos zájem o chaty a chalupy meziročně zvedl o 13 %. To, jak pečlivě svoji nemovitost na zimu připravíte, rozhodne, zda se na jaře vrátíte do útulného a čistého víkendového útočiště, nebo do vymrzlého, plesnivého a škůdci prolezlého holobytu.

Nejlepší revitalizace památkových objektů ocenil NPÚ

ESTAV.cz 1 den 10 hodin ago
Národní památkový ústav ohlásil udělení cen za nejlepší počiny v oblasti památkové péče za uplynulý rok. Vzhledem ke koronavirové pandemii se letos nemohlo uskutečnit slavnostní předávání cen, které se každoročně udílí v Panteonu Národního muzea. Jistou náhradou by mohl být tento článek s upřímným poděkováním všem autorům zdařilých rekonstrukcí.

Česká cena za architekturu zná svého vítěze: Skleněná chaloupka firmy Lasvit

ESTAV.cz 2 dny 10 hodin ago
Na slavnostním galavečeru České ceny za architekturu (ČCA) streamovaném z Divadla Archa na web ČT art byly v pondělí 23. listopadu vyhlášeny výsledky 5. ročníku této soutěžní přehlídky realizovaných staveb organizované Českou komorou architektů (ČKA). Hlavní cenu získali Jiří Opočenský a Štěpán Valouch z ateliéru ov architekti za rekonstrukci a dostavbu Sídla firmy Lasvit v Novém Boru. Ve finále letošního ročníku České ceny za architekturu porota vybírala mezi šesti stavbami. Vítěz i finalistése etablovali z 27 nominovaných prací, které ČKA představila v červnu tohoto roku. Celkově se o Českou cenu za architekturu v 5. ročníku ucházelo 191 děl dokončených v posledních pěti letech.

Koronavirus přibrzdil letos bytovou výstavbu v Libereckém kraji

ESTAV.cz 3 dny ago
Koronavirus přibrzdil letos bytovou výstavbu v Libereckém kraji. Do konce září začala v kraji výstavba 902 nových bytů, což je zhruba o třetinu méně než ve stejném období loňského roku. Podle předběžných údajů z Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo méně i těch dokončených. Za prvních devět měsíců letošního roku předali stavbaři v kraji do užívání 514 nových bytů, to je o 14,5 procenta méně než ve stejném období loňského roku.

Příčky z vápenopískových tvárnic Silka - akustický útlum a akumulace tepla

ESTAV.cz 3 dny 10 hodin ago
Vápenopískové tvárnice Silka jsou vedle Ytongu druhou značkou výrobku společnosti Xella. Ideálně doplňuje rozmanitý sortiment a kompletní řešení pro jakoukoliv stavbu. Pokud čtete jen krátké texty, stačí abyste věděli, že tvárnice Silka odpovídají mimořádným požadavkům na statiku a zvukovou izolaci a vynikají i svou schopností akumulovat teplo. Nestačí vám tato stručná charakteristika a zajímá vás, jak se vyrábí, jaké jsou jejich další výhody či kde se nejčastěji využívají nebo jak se s nimi pracuje a vyzdívá? Čtěte!

O galavečer České ceny za architekturu 2020 nepřijdete. Můžete ho vidět také!

ESTAV.cz 5 dnů 10 hodin ago
Netradiční rok si žádá netradiční řešení. Týká se to i společenských akcí a soutěží. Ceny České komory architektů se budou tentokrát předávat v originální scénické formě z prázdného divadla Archa. Soutěžní přehlídku okořeněnou i dalšími uměleckými aktivitami můžete sledovat v pondělí 23. listopadu od 19 hodin na webu ČKA a televizi Art.

Jak doma ušetřit na energiích? Nechte si poradit od skautů

ESTAV.cz 5 dnů 10 hodin ago
Úsporným přístupem můžeme v domácnosti ušetřit za elektřinu a plyn i tisíce korun ročně. Velikost úspor záleží na ceně elektřiny a plynu v konkrétním roce, velikosti domácnosti, počtu jejích členů a náročnosti životního stylu každého z nás. Hospodárnost je jednou ze zásad skautů - nechte si poradit, šetřete se skauty.

Městský developer Prahy připravuje první projekty

ESTAV.cz 5 dnů 22 hodiny ago
Pražská developerská společnost (PDS), kterou založil pražský magistrát, začala pracovat na přípravě prvních projektů na městských pozemcích. Největší z nich jsou na Palmovce a na Nových Dvorech. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). Město podle něj také finišuje metodiku, podle které by měly městské části jednat s developery o jejich příspěvcích do veřejných rozpočtů.

Jaké druhy plísní vás doma ohrožují. Jaký je rozdíl mezi černou, bílou či zelenou plísní

ESTAV.cz 6 dnů 10 hodin ago
V interiéru trávíme většinu svého drahocenného času. Pokud žijeme v domě s nezdravým prostředím, vystavujeme se dlouhodobému přímému vlivu rizikových faktorů způsobujících chronická onemocnění. Nejčastěji nás ohrožují nejrůznější druhy plísní. S jejich různými podobami nás seznámil Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení.
Checked 3 minuty 53 sekundy ago ESTAV.cz
Architektura. Stavba. Bydlení.
URL https://www.estav.cz Subscribe to ESTAV.cz feed