Přejít k hlavnímu obsahu
Střechy Praha

V Nové zelené úsporám 2021+ je přes 25.000 žádostí, polovina na fotovoltaiku

ESTAV.cz 5 hodin 3 minuty ago
V programu Nová zelená úsporám 2021+ eviduje Státní fond životního prostředí (SFŽP) zhruba 25.200 žádostí. Upravený program funguje od přelomu loňského září a října, za letošní rok přijal SFŽP 20.840 žádostí. Téměř polovina všech žádostí je na stavbu fotovoltaické elektrárny. Na konferenci Solární energie a akumulace v ČR to řekl ředitel sekce realizace projektů energetiky, ochrany ovzduší a klimatu SFŽP Jakub Hrbek.

Jak se nespálit s výběrem krbové vložky

ESTAV.cz 10 hodin 46 minut ago
Živý oheň doprovází lidstvo od úsvitu dějin. Sálavé teplo z pomalu hořícího a praskajícího dřeva, sklenička a dobrá kniha: Existuje lepší nápad na strávení pátečního večera? Nutnou podmínkou ideálního pátku je vlastnictví lahve s ušlechtilým obsahem, knihy s moudrým obsahem a krbu s obsahem hořícího dřeva. V BeF Home v Kotvrdovicích vám můžeme pomoct s tím posledním.

O Českou cenu za architekturu se uchází 201 realizací

ESTAV.cz 1 den 13 hodin ago
O titul v letošním, 7. ročníku České ceny za architekturu (ČCA) se uchází 201 staveb realizovaných v posledních pěti letech na území České republiky. Mezinárodní odborná porota z nich vybere užší okruh nominovaných, který bude oznámen na nominačním večeru 23. června.

Město bez aut s nulovými emisemi mělo být rájem. Stavba se zasekla. Co je nyní?

ESTAV.cz 2 dny 13 hodin ago
Naplňující futuristické vize, bezbřehý techno-optimismus. Snaha o vytvoření světového unikátu, příkladu hodného následování. Tohle všechno byl, je a nejspíš ještě po nějakou dobu bude unikátní projekt zázračného města budoucnosti, Masdar City, rostoucí v pouštních pustinách za Abú Dhabí. Města, které mělo být jako první nejdříve cíleně úplně bez aut, pak jen bez řidičů, aby nakonec přestalo být sci-fi moderním ještě dříve, než bylo dohotoveno.

Ceny některých stavebních materiálů od ledna 2021 stouply až na dvojnásobek

ESTAV.cz 3 dny 4 hodiny ago
Až na více než dvojnásobek se od loňského ledna zvýšily ceny některých stavebních materiálů. Uvádí to na svém webu firma ÚRS CZ, která se zabývá sledováním stavebních zakázek či tvorbou rozpočtů pro stavby. Celkově vzrostla cena materiálů sledovaných firmou od ledna 2021 do letošního května asi o 40 procent. Třeba u izolací a výrobků z ocele ceny stouply více než dvojnásobně. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za letošní duben zdražily stavební materiály meziročně o čtvrtinu.

Kam se hodí skryté zárubně s bezfalcovými dveřmi?

ESTAV.cz 3 dny 13 hodin ago
Skryté zárubně dveří, tedy téměř „neviditelné“, si oblíbilo mnoho architektů a designerů při navrhování minimalistických interiérů. Dveřní průchod není ohraničený kovovou nebo dřevěnou zárubní, ale pouze nepatrnou spárou. Omítka je dotažena až těsně ke dveřím, takže dveře se stěnou vytváří jednotnou linii.

Ocelová výztuž musí být schovaná v betonu. Jak moc a proč?

ESTAV.cz 3 dny 13 hodin ago
Ocel a beton jsou kamarádi. Ocel v železobetonových stavebních prvcích zajišťuje pevnost v tahu. Beton ji za to chrání proti korozi. Jak to dělá? A jak musí být ocel v betonu bezpečně uložená, aby nedocházelo ke korozi ocelových prutů – výztuže?

Máme málo inženýrů i řemeslníků. Stavební firmy velmi těžko shánějí odborné pracovníky

ESTAV.cz 4 dny 5 hodin ago
Stavebníci řeší vedle stoupajících cen materiálů a surovin i nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Zájem o studium stavebnictví přitom dlouhodobě klesá, což může být podle stavebních společností, do budoucna vážný problém. Většina z nich se proto snaží studenty přilákat už během studia na stáže a zájmu o stavebnictví by podle nich pomohlo také zavedení duálního vzdělávání.

Dřevěná chata na strmém svahu. Ypsilonka je ztracená v lese

ESTAV.cz 4 dny 13 hodin ago
Chata Ypsilonka, Y cabin, stojí na poměrně strmém úbočí, v jistém odstupu od norského městečka Ringerike. Vykukuje zpoza borovic, a za sebou nechává masiv pohoří Vikerfjell. Její exteriér harmonicky splývá s okolím. Je vestavěná s ohledem na životní prostředí i peněženku majitele.
Checked 1 hodina 46 minut ago ESTAV.cz
Architektura. Stavba. Bydlení.
URL https://www.estav.cz Subscribe to ESTAV.cz feed